Inne

Masło klarowane ( ghee )

Masło ghee czyli masło klarowane jest powszechnie używane w kuchni indyjskiej, również w arabskiej ( znane jako samna ). W niektórych krajach dodawane są do niego także różne przyprawy dla nadania aromatu.

W Polsce masło klarowane też ma swoja długą tradycję tyle, że gdzieś nam się ona po drodze nieco zagubiła. Kiedyś w Tłusty Czwartek pączki były smażone tylko na maśle klarowanym, od tego też właśnie wzięło się powiedzenie „Żyje jak pączek w maśle”. Masło ghee nie wsiąka tak w potrawy jak inne tłuszcze, więc jest mocno wydajne i przede wszystkim bardzo zdrowe.

Masło ghee ma szerokie zastosowanie w kuchni ajurwedyjskiej. Według medycyny ajurwedyjskiej posiada liczne cudowne właściwości zdrowotne. 

  • poprawia trawienie i metabolizm, pomaga zrównoważyć nadmiar kwasów żołądkowych, łagodzi podrażnienia i odbudowuje śluz na ścianach żołądka
  • poprawia pamięć
  • poprawia wzrok
  • wygładza skórę
  • zawiera sporo antyoksydantów
  • działa antywirusowo
  • wzmacnia system odpornościowy 
  • pomaga lepiej wchłaniać wartości odżywcze z pokarmów
  • na oparzenia czy otarcia działa podobnie jak aloes

Podczas klarowania z masla wytracaja sie bialka zwierzece i inne substancje stale i osadzaja na dnie w postaci szumowin. Pozbawione tych substancji maslo staje sie najczystym w swej postaci tluszczem. Rowniez dzieki temu zyskuje bardzo dlugi okres przydatnosci do spozycia i moze byc przechowywane w temperaturze pokojowej. Klarowanie powoduje rowniez to, ze maslo staje sie odporne na bardzo wysoka temperature, przez co nadaje sie doskonale nie tylko do gotowania ale do smazenia w glebokim tluszczu i pieczenia.

Masło klarowane nie zawiera również alergenów w postaci kazeiny i laktozy, bo zostają one właśnie całkowicie wytrącone w procesie klarowania. Czyli spokojnie mogą je spożywać osoby, które normalnie nie tolerują produktów mlecznych.

    

Sposób przygotowania:

1/2 kg dobrego niesolonego masla

Masło włożyć do niezbyt dużego rondla z grubym dnem, postawić na średnim ogniu i podgrzewać do momentu aż się roztopi.

Następnie zmniejszyć jeszcze płomień i gotować ok. 15-20 minut, masło powinno sobie delikatnie pyrkać a w tym czasie bedzie wytrącała się z niego piana. W miedzyczasie możemy delikatnie tę pianę zbierać łyżką, uważając jednocześnie żeby nie ruszać osadu, który zbiera się na dnie. Wyłączyć płomień gdy piana wyraźnie przestanie się tworzyć i zostawić na chwilkę żeby wszystko ładnie się uspokoiło.

Teraz należy zebrać resztę piany z powierzchni i przelać masło delikatnie i bardzo powoli do czystego słoiczka pozostawiając cały zwierzęcy odpad ( w postaci białych farfocli ) na dnie garnka. Można też dla pewności przelać przez gazę.

** Pamiętajcie, że podwajajac np. ilość masła musicie podwoić również czas gotowania.

Bardzo polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.