Holandia,  Holandia Północna

Hoorn

Hoorn to gmina i miasto położone nad zatoką Hoornse Hop na jeziorze Markermeer, w prowincji Noord Holland, West Friesland (Holandia Północna, region Fryzja Zachodnia). Cała gmina ma powierzchnię 52,49 km², z czego więcej niż połowa, bo 32,62 km² to woda.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznego „Hornicwed”, co mniej więcej oznacza „wodny róg”, „róg na wodzie”. Faktycznie można powiedzieć, że miasto zbudowano na wodzie. Takie też było moje pierwsze wrażenie gdy po raz pierwszy wjechałam do Hoorn, jakbym znalazła się w bajkowym, wodnym świecie 😉

Teorii na temat nazwy jest więcej. Według starych fryzyjskich legend Hoorn został założony przez Hornusa, pasierba króla Radboda. Legenda głosi, że w 716 roku założył on osadę na wodzie, na zachodzie Fryzji i nazwał ją swoim imieniem. Co było dość powszechne wśród ówczesnej szlachty fryzyjskiej. Te same legendy mówią również, że miasto spłonęło w 724 roku i że odbudowano je dopiero po latach.

Jest też całkiem możliwe, że pierwsza osada nie leżała dokładnie w tym samym miejscu co dzisiejsze Hoorn bowiem przenoszenie osad zagrożonych powodzią było we Fryzji Zachodniej całkiem powszechne. Najstarsze wykopaliska archeologiczne dotyczące miasta pochodzą z 1200 roku.

Nie ma wątpliwości, że miasto swój rozkwit i dzisiejszy wygląd zawdzięcza United East India Company. Firmie, która królowała na morskich szlakach handlowych w tzw. Złotym Wieku (XVII-XVII wiek).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.