Hiszpania,  La Geria,  Lanzarote

Winnice La Geria

Niezłym zaskoczeniem może być to, że Lanzarote jest znane z uprawy winogron i produkcji wina. No bo jak to może być, że pomimo chronicznego braku deszczu i upału jak w Afryce doskonale nadaje się do uprawy winogron.

To niesamowite w jaki sposób rolnicy pokonali potężną katastrofę wulkaniczną uprawiając tę czarną, piaszczystą glebę. Ich ciężka praca, wysiłki i poświęcenie stworzyły jeden z najbardziej unikalnych krajobrazów na wyspie.

La Geria, kraina lawą i winem płynąca. To między innymi właśnie tam uprawiany jest w dość wyjątkowy sposób szczep winogron Malvasia. Winorośla sadzone są w dołkach wypełnionych piconem. To rodzaj lawy, która doskonale zbiera ( również z powietrza ) i zatrzymuje wilgoć ( coś jak kulki zatrzymujące wilgoć, które dodajemy do naszych roślin doniczkowych).

Każdy dołek otoczony jest czarnym, półkolistym murkiem z kamieni lawowych. Chroni to winorośla przed zawsze wiejącym na wyspie, dosyć silnym wiatrem idącym znad Sahary.

Czarna gleba, dołki wyglądające jak miniaturowe leje, symetrycznie pokrywajace całe doliny i zbocza wukanów. To wszystko tworzy nieco kosmiczny krajobraz wyglądający jak uprawa na księżycu.

Warto dodać, że La Geria jest uznanym i chronionym rezerwatem przyrody.

Jadąc drogą LZ-30, która biegnie przez region winiarski, znajdziecie kilka bodeg czyli winiarni takich jak La Geria, Rubicón czy El Grifo ( mapa na dole wpisu ). W każdej jest sklep i miejsce do degustacji wina. W sprzedaży oferują też często regionalne produkty jak dżem z kaktusa, sos rojo lub mojo verde, sól z pobliskich salin Salinas de Janubio czy kozi ser z Ugi.

Jeśli chcecie kupić wino to najlepiej jest to zrobić właśnie w bodedze ponieważ oferują one najniższą cenę. W sklepach i na lotnisku doliczana jest już marża.

Chociaż wina z Lanzarote w niczym nie ustępują miejsca np. winom francuskim to poza wyspą są raczej mało znane. Uprawa winorośli jest trudna i na niewielką skalę, akurat na potrzeby rynku lokalnego. Dlatego wina z Lanzarote są niezmiernie rzadko importowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.