Hiszpania,  Lanzarote,  Wulkan Caldera Blanca i La Caldereta

Caldera Blanca i La Caldereta

Zawsze chciałam zobaczyć jakiś wulkan z bliska. I chociaż na Lanzarote nie ujrzysz już wulkanów otwarcie ziejących ogniem to jest tam kilka kraterów naprawdę wartych zobaczenia.

Pierwszy, na który się wybrałam to Caldera Blanca czyli Biały Krater lub jak kto woli Biały Kocioł 😉 Swą nazwę zawdzięcza procesowi zwapnienia. Proces ten utwardza powierzchnię wulkanu równocześnie nadając mu ten białawy kolor, kontrastujący z błękitem nieba oraz otaczającymi go olbrzymimi połaciami brunatnej lawy docierającej aż do oceanu.

Kratery w zasadzie są dwa i z dalszej perspektywy wyglądają trochę jak siostry bliźniacze: większy Caldera Blanca ( 458 m. wysokości i 1 km. średnicy ) i zaraz obok mniejsza wersja „La Caldereta”, na którą nie trzeba się wspinać. W stoku góry jest pęknięcie przez które można wejść do środka albo usiąść na brzegu i zjeść lunczyk.

Oba wulkany mają bardzo łagodny wygląd, zapewne przez ich jasny kolor, formę prawie idealnego okręgu i gładkie zbocza. Ze szczytu Caldera Blanca rozciąga się niesamowity widok na Park Timanfaya, olbrzymie pola lawy i ocean w tle.

Sam trekking nie jest trudny, stok wulkanu jest dosyć łagodny i wchodzi się na niego bardzo wyraźnym szlakiem. Podczas mojej wyprawy wiało trochę zbyt mocno na samym szczycie, więc odpuściłam sobie wejście na najwyższą grań. Nikogo innego nie było w pobliżu i wolałam nie ryzykować 😉

Jak dojechać ?

Jadąc z Parku Timanfaya ( drogą LZ-67 ) w kierunku Mancha Blanca, po drodze, po lewej stronie miniemy muzeum wulkaniczne „Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca”. Kawałek za nim jest skrzyżowanie na którym należy skręcić w nieutwardzoną drogę w lewo. Na skrzyżowaniu stoi znak „Ruta volcan Caldera Blanca”. Kawałeczek dalej jest parking a z niego około godzinny spacerek do wulkanów. Ścieżka przez pole lawy jest bardzo dobrze oznaczona, nie idzie się zgubić 😉 Na końcu wpisu znajdziecie mapkę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.